1 Aralık 2021

Etil Alkol İçilir mi? Etil Alkol Hakkında Sıkça Sorulanlar

Etil alkol, özellikle son dönemlerde daha fazla adından söz ettirmeye başladı. Bunun en büyük ve tek nedeni, tabi ki içkilerde artan maliyet ve vergilerdir.

Alkol bağımlıları veya zevkine alkol tüketen insanlar da çözüm bulmak için etil alkolü araştırmaya ve evde etil alkolden votka veya yeni rakı yapmaya başladılar. Tabi ki bu işlemleri evde yapmak yasal olarak serbesttir ama her şeyden önce etil alkol hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Etil alkol içilir mi, etil alkol içilirse ne olur gibi soruların yanında etil alkol hakkında sıkça sorulan soruları inceleyerek işlem yapmak daha mantıklıdır. Bu yazımızda, etil alkolle ilgili tüm detayları sizlere sunacağız.

Etil alkol içilir mi?

Bilindiği için içkilerde kullanılan tek alkol çeşidi etil alkoldür. Etil alkol; Nişasta (patates, tahıl, nişasta atıkları) ve inulin (Kudüs enginar ve hindiba kökü), melas – şeker üretim atığı, şeker pancarı, standart ham şeker, şeker kamışı sapları, üzümleri gibi ürünlerin damıtılmasından elde edilir. Bu işlem gerçekleştirilirken ortaya çıkan metil alkol ayrıştırılır ve sonucunda elde edilen etil alkol olur. Dolayısıyla etil alkol içilir bir alkol türüdür.

Etil alkol, sadece içkilerde kullanılan bir alkol türü değildir. Aynı zamanda ıslak mendile ve temizlik ürünlerinin bazılarında da kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, etil alkol satın almadan önce oranlarını incelemek, satıcı kişinin gerekli etil alkol satış belgesi ve üretim izinlerini alıp almadığını kontrol etmektir.

Etil alkol hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz ” Etil Alkol Nedir? ” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Etil alkol hakkında sıkça sorulan sorular

Bu başlık altında sizler için etil alkol hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını vereceğiz. Aşağıda yer alan sorular haricindeki sorular için bizlere sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Etil alkolün derecesi kaç olmalıdır?

Etil alkol satıcıları genellikle %100 oranında deseler de bu oranı tutturmak mümkün değildir. Bu nedenle oranın %90-96 arasında olması yeterlidir.

Etil alkol gıda amacıyla kullanılabilir mi?

Etil alkol, içilebilir alkol çeşidi olduğu için gıda ürünü olarak kullanılmasın herhangi bir sakınca yoktur.

Etil alkol eczanelerde veya hastanelerde satılır mı?

Bazı özel hastanelerde ve eczanelerde 5 litre şeklinde satılan etil alkol bulunmaktadır. Etil alkol üreticileri; etil alkol toptan satış belgesi veya etil alkol ve metanol toptan satış belgesini haiz satıcılar eliyle eczane ve hastane gibi sağlık kuruluşlarının kullanımına sunulmaktadır.

Etil alkol hangi bitkilerden üretilir?

Etil alkol için kullanılan çok sayıda tahıl ürünü ve meyve bulunmaktadır. Ancak bunlar arasında en sık tercih edilenleri; şeker kamışı, şeker pancarı ve buğday olmak üzere 3 bitki türüdür.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir