1 Aralık 2021

Etil Alkol Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları

Etil alkol nedir?

Etil alkol, “içilebilir alkol” olarak da bilinir. Ancak günümüzde sadece bu alanda kullanılmamaktadır. El temizleme jelleri, ıslak mendil gibi gündelik kullanımda sık ihtiyaç duyulan temizlik ürünlerinde de etil alkol kullanılmaktadır.

Etil alkol, meyve ve bazı tahılların damıtılmasından sonra işlenerek elde edilmesidir. Etil alkolün derecesi 96 derecedir, bu da hem içilebilir hem de kullanılabilir olmasını sağlamaktadır.

Etil alkolün özellikleri nelerdir?

Etil alkolün en bariz özellikleri şunlardır;

  • Kendine has bir kokusu vardır,
  • Renksizdir,
  • Kendine has bir tadı vardır,
  • Etil alkolün derecesi 96 derece olduğu için hem içilebilir hem de kullanılabilir bir alkol türüdür.

Etil alkol satın almadan önce üzerinde yazan içeriklere dikkat etmek gerekir. Ancak bu işin de dolandırıcılık boyutunda olması, sahte olmasına rağmen üzerinde orijinal ibaresinin kolaylıkla iliştirilmesine neden olmaktadır. Bu durumda bir kullanıcının en çok dikkat etmesi gereken detay, bandrolünün olup olmadığına dikkat etmesidir.

Etil alkol kullanım alanları

Etil alkol birçok alanda kullanılan bir alkol türüdür. Şeker Kamışı, Buğday, Şeker Pancarı gibi bitki türlerinden üretilen etil alkol ile çeşitli alanlarda kullanım sağlayabilirsiniz. Genel olarak etil alkol kullanılan alanlar;

  • Antiseptik
  • Panzehir
  • Tıbbi Çözücü
  • Tarım
  • Alkollü İçecekler

gibi daha birçok alanda etil alkol kullanımının olduğunu görebilirsiniz.

Etil alkol ile ilgili daha faEtil alkol ile ilgili daha fazla bilgiye sitemiz üzerinden ulaşmanız mümkün. Sitemizi takip ederek etil alkol satışı, fiyatları vb. birçok konuda bilgi yer alır.

Gerçek etil alkol nasıl anlaşılır?

Alkollü içeceklerde ham madde olarak kullanılan veya yardımcı ham madde olarak kullanılan etil alkol, normalde yasal satışı olan bir üründür. Ancak sahte içki üretiminde kullanılan alkol türü bu değildir. Sahte içkilerde kullanılan alkol türü “metil alkol”dür ve bu da insan ölümüne yol açabilecek kadar tehlikeli bir alkol türüdür.

Metil alkol, aslında etil alkol oluşumundan önce meyvelerin ve tahılların damıtılması esnasında atık olarak ortaya çıkan alkoldür. Daha açıklayıcı olunursa, bir tür zehirdir metil alkol. Bu nedenle etil alkol alırken içerisinde metil alkol olup olmadığına son derece dikkat etmek gerekir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir