1 Aralık 2021

Tarımsal Kökenli Etil Alkol Nedir? Nereden Alınır?

Son dönemlerde içki fiyatlarının artmasıyla birlikte evde alkol üretip içenlerin sayısında artış yaşanmaya başladı. Damıtma yöntemi ile veya tarımsal kökenli etil alkol satın alıp tatlandırıcı ilave ederek kendi içkilerini üretenlerin sayısının artması, akıllara etil alkolün zararları ve faydaları nelerdir gibi soruları getirmekle birlikte daha çok piyasada “tarımsal kökenli etil alkol” hakkında soruların sorulmaya başlamasına neden oldu. Peki, tarımsal kökenli etil alkol nedir?

Etil alkol; nişasta (patates, tahıl, nişasta atıkları) ve inulin (Kudüs enginar ve hindiba kökü) melas – şeker üretim atığı, şeker pancarı, standart ham şeker, şeker kamışı sapları gibi tahıl ürünlerinin damıtılmasından elde edilir. Ancak hazır olarak satın alınan etil alkolde dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü üretim aşamasında saydığımız tarımsal ürünlerin damıtılması esnasında, henüz etil alkol oluşmadan önce ortaya çıkan “metil alkol” içki yapımında kullanıldığında, insan ölümüne kadar sebebiyet verebilmektedir.

Normal şartlarda metil alkol, odun talaşının damıtılması ile elde edilir ve farklı alanlarda kullanılır. Ancak tarımsal kökenli etil alkol üretilirken de damıtılması esnasında bir miktar metil alkol ortaya çıkmaktadır. Hazır satılan etil alkollerin hepsinde olmasa da kötü amaçlı üreticilerin sattıkları etil alkollerde genellikle metil alkol bulunmaktadır. “Sahte içki yüzünden öldü” şeklinde haberlerin çok fazla duyulmasının nedeni de budur.

Etil alkol ile ilgili detaylı bilgilere sitemizin ” https://etilalkolsatinal.com/nedir/ ” sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Etil alkol nasıl olmalıdır?

Etil alkol üretilirken, üretim esnasında meydana çıkan metil alkol ayrıştırılır ve sonucunda kalan etil alkol yani zararsız olan alkol ayrılarak uygun koşullarda depolanır. Bu yüzden satın alınacak yerin güvenilir bir yer olması, gerekli izin ve belgelere sahip olması son derece önemlidir. Piyasada herhangi bir satış ve üretim belgesi olmaksızın etil alkol satan yer sayısının çok fazla olması, evde içki yapmak isteyenlerin dikkatli hareket etmelerini gerektiriyor.

Etil alkol nereden alınır?

Evde içki yapımı, son zamanların en trend işlerinden biri haline geldi. Kimileri içkilerini yapıp içerken, kimileri de bu işi tamamen ticari boyuta taşıyarak kazanç elde etmektedir. Tabi evde içki yapıp ticaretini yapmanın kesinlikle yasal çerçeveler içinde olmadığını hatırlatmak gerekiyor. “Etil alkol nereden alınır?” sorusunun cevabına gelince;

İnternet sitelerinden veya herhangi bir mağazadan etil alkol satın alınabilir. Ancak yukarıda da değindiğimiz gibi nereden alınırsa alınsın, öncelikle satıcının satış izni ve üreticinin üretim izninin olup olmadığını incelemekte fayda vardır. bu alanda tecrübeli birinden destek alarak etil alkolün orijinal olup olmadığını öğrenmek, tarımsal kökenli etil alkol olup olmadığını değerlendirmek önemlidir.

Etil alkol satışı gerçekleştiren sitelerde fiyatlar oldukça değişkendir. Sizler için ortalama etil alkol fiyatı listesi çıkardır. Etil alkol fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın

Haber aralarında sahte içkilerden dolayı ölen insan sayısının her geçen gün arttığını göz önünde bulundurarak hareket etmek gerekmektedir. Bu nedenle etil alkol nereden alınır sorusuna verilebilecek en net ve kısa cevap; “bildiğiniz, güvendiğiniz ve gerekli tüm izin ve belgelere sahip olan yerlerden alınır” şeklinde cevap verilebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir